U vlažnom obliku senilne degeneracije makule uz propadanje tkiva makule također dolazi i do krvarenja i nakupljanja tekućine iz novonastalih krvnih žilica ispod makule. Ako se stanje ne liječi, dolazi do stvaranja ožiljaka tijekom nekoliko tjedana ili mjeseci te nastaju trajna i nepopravljiva oštećenja fotoreceptora žute pjege i nastupa brzi gubitak vidne oštrine.
Koji su simptomi vlažne degeneracije makule?
Najčešći su simptomi vlažne degeneracije makule pojava slabljenja središnjeg vida, otežano čitanje, nastanak središnje smještene sjene ili gubitka dijela slike u središtu, iskrivljene linije (npr. prilikom rješavanja križaljke u novinama), problem razlikovanja boja i sporog oporavka vida pri prelasku iz svijetle u tamnu prostoriju.
Kako se dijagnosticira vlažna degeneracija makule?
Iskusni oftalmolozi već samim širenjem zjenica i pregledom makule može utvrditi krvarenje i oteklinu žute pjege. Potvrda dijagnoze dobiva se tijekom istog pregleda snimanjem na OCT-uređaju. Ponekad se dodatna potvrda dobiva izvođenjem fluoresceinske angiografije, tzv. FAG-a.
Kako se liječi vlažna degeneracija makule?
Iako vlažna degeneracija, za razliku od suhe, uzrokuje brzi gubitak vida, danas postoje vrlo učinkoviti lijekovi pod nazivom anti-VEGF (engl. anti-vascular endothelial growth factor) koji smanjuju krvarenje i propuštanje ili nakupljanje tekućine ispod makule te poboljšavaju vid. Lijekovi se moraju primijeniti u obliku injekcija u oko. Injekcije se daju u oko u lokalnoj anesteziji. Nakon primjene u operacijskoj sali, pacijent odmah može ići kući. Liječenje traje od nekoliko mjeseci do nekoliko godina i zahtijeva ponavljanje injekcija u razmaku od mjesec dana.
Zašto je važno rano otkrivanje te bolesti i prevencija?
Za pacijente starije životne dobi vrlo je važan preventivan oftalmološki pregled u kojemu se jednostavnim širenjem zjenica može utvrditi u kakvom je stanju makula. Početne promjene vlažne degeneracije mogu se uspješno liječiti spomenutim injekcijama, ali moguće je da ne budu odmah nužno očite samom pacijentu, u smislu subjektivnih tegoba, te se zato osobit naglasak stavlja na preventivne i probirne preglede koji uključuju i OCT-dijagnostiku!
Zašto Oftalmološka poliklinika Dr. Balog?
U Oftalmološkoj poliklinici Dr. Balog imamo višegodišnje i bogato iskustvo u liječenju tog tipa bolesti. Liječenje injekcijama započeli smo 2012. godine.
Primjenjujemo sve dostupne lijekove u svijetu. Liječenje injekcijama provodimo ambulantno i cijeli postupak traje 20-ak minuta. Liječenje planiramo individualno jer naš OCT-uređaj posljednje generacije omogućuje uočavanje i najsuptilnijih promjena.