Kirurgija vjeđa
Najčešći kirurški zahvat na vjeđama koji im vraća svježinu i mladenački izgled naziva se blefaroplastikom.
Estetska blefaroplastika izvodi se u slučaju viška kože na kapcima (dermatochalasis) koja najčešće zbog starenja gubi svoj elasticitet pa visi preko ruba vjeđe, a može biti udružena i s prolapsom masnog tkiva iz orbite koje uzrokuje stvaranje masnih jastučića i podočnjaka.
Funkcionalna blefaroplastika izvodi se u slučajevima kada, osim viška kože, oslabljeni mogu biti i mišići te dolazi spuštanja vjeđe s nemogućnošću podizanja kapka (ptoza).
Operacijskim zahvatom pod lokalnom anestezijom odstranjuje se višak kože, masnog tkiva i rastegnutih mišićnih niti s vjeđa.
Rez se radi u prirodnim naborima kapka ili ispod trepavica i zatvori se šavovima koji se odstranjuju za sedam dana, s brzim oporavkom i gotovo nevidljivim ožiljkom.
Ptoza je medicinski izraz za spušteni kapak (vjeđu). Pacijent s ptozom ne može u potpunosti otvoriti oko, već mu gornji kapak prekriva zjenicu.
Osim što je estetski problem, također može uzrokovati funkcionalne smetnje vida i zaostajanje razvoja vida kod djece, a odraslima onemogućuje svakodnevni nesmetan život. Ptoza može biti prisutna već pri rođenju djeteta, pa se zove prirođena. Nastaje zbog greške u razvoju dok je dijete u majčinoj utrobi. Ako se dijete rodi s ptozom koja onemogućuje normalno gledanje, potrebna je što ranija operacija jer se dječje oko koje ne gleda neće razvijati te će ostati slabovidno za cijeli život.
Stečena pak ptoza kod odraslih nastaje kao posljedica ozljede ili degenerativnih staračkih promjena na mišićima i tetivama vjeđa uzrokovanih starenjem.
Ptoza se liječi kirurški, a postoji više vrsta operacije. Izbor zahvata ovisi o vrsti i stupnju ptoze.
Ako mišić koji podiže vjeđu (levator palpebrae) ima očuvan dio funkcije, operacija se izvodi njegovim skraćivanjem. U slučaju da taj mišić nema dovoljno očuvane funkcije, vjeđa se posebnim postupkom veže na čeone mišiće koji preuzimaju funkciju kapka (tzv. brow suspension).
Operacija korekcije ptoze izvodi se u lokalnoj anesteziji i pacijent ide isti dan kući uz vrlo brzi oporavak. Iako je postupak operacije kod djece isti, potrebno ju je napraviti u općoj anesteziji.
Kod starijih ljudi, zbog promjena u strukturi ruba vjeđa izazvanih promjenama u mišićima koji drže vjeđu, tetivama i okolnoj koži ponekad dolazi do izvrtanja ruba vjeđe. Često takva stanja nastaju nakon ozljeda samog oka zbog stvaranja ožiljaka, nakon moždanih udara ili sličnih stanja u mozgu, kada dođe do ozljede živaca koji inerviraju mišiće koji pokreću vjeđu. Okolni mišići više ne mogu držati vjeđu s trepavicama u ispravnom položaju da priliježe uz očnu jabučicu pa dolazi do izvrtanja ruba kapka. Rub vjeđe može se uvrtati prema van (ektropij) pa se oko ne može zatvoriti, suze cure preko ruba i dolazi do sušenja rožnice i prednjeg segmenta oka, a koža vjeđa biva nadražena, crvena, stvaraju se ragade – tanke raspukline, praćene subjektivnom bolnošću, peckanjem i iritacijom.
Rub vjeđe može se izvrtati i prema unutra (entropij) te trepavice stalno grebu po prednjem dijelu oka, stvaraju ožiljke na rožnici, a pacijent s bolovima dolazi u liječničku ordinaciju. Operacijskim zahvatom u lokalnoj anesteziji ojača se rub vjeđe i namjesti se u odgovarajući položaj ili se stvaraju nova hvatišta mišića kako bi se vjeđi vratio pravi oblik i funkcija. Šavovi se vade na prvoj kontroli tjedan dana nakon operacije, a toliko je potrebno da se povuku i mogući podljevi na području zahvata.
Tumori na vjeđama, kao i na svakom drugom mjestu na tijelu, moraju se ozbiljno shvatiti. Najčešće su promjene koje nalazimo dobroćudne (ciste, bradavice, upalne promjene) te se mogu izliječiti lijekovima ili jednostavnim kirurškim zahvatima. Nažalost u nekim slučajevima promjene mogu imati zloćudne značajke. Osim činjenice da se neke vrste tumora mogu širiti na okolna i udaljena područja u slučaju kada se nalaze na nježnim i osjetljivim područjima kao što su vjeđe i područje oko oka, potrebno ih je pažljivo i vrlo poštedno odstraniti uz rekonstrukciju okolnih dijelova kože i ostalih struktura kako bi se očuvala pravilna funkcija vjeđa i estetski izgled pacijenta.
Među najčešćim zloćudnim tumorima koji zahtijevaju operacijski zahvat nalaze se bazocelularni karcinom, skvamozni karcinom ili pak rjeđe, melanom.
Odstranjivanje tumora obavlja se u lokalnoj anesteziji, uz uzimanje uzorka tkiva koji se potom šalje na patohistološku dijagnostičku analizu u KBC Osijek, na Klinički zavod za patologiju i sudsku medicinu.
Prva je kontrola sedam dana nakon zahvata, kada se najčešće uklanjanju i šavovi, a ujedno je to i vrijeme kada se preporučuje povratak svakodnevnim obavezama.
Pacijentu se rezultat patohistološke analize prosljeđuje poštom ili elektronskom poštom, čim isti bude poslan u Polikliniku (najčešće 7 – 10 dana nakon zahvata).
Tako je i sam pacijent obaviješten o kojem tipu novotvorine se radi (dobroćudna/zloćudna), je li ista uklonjena u cijelosti ili je potrebno učiniti dodatni kirurški zahvat.
Estetski tretmani
Botox ili botulinum toksin neuromišićni je agens koji djeluje tako što sprječava oslobađanje acetilkolina na neuromišićnoj spojnici i time izaziva paralizu mišića.
Proteklih dvadeset godina odobrena je upotreba Botoxa u kozmetičke svrhe. S obzirom na njegov učinak na mišiće, primjenjuje se i u estetske svrhe jer paralizom mišića lica dovodi do glačanja mimičkih bora. Svakodnevnom aktivnosti mišića lica (mrštenjem, čuđenjem, smijanjem) nastaju bore na čelu, između obrva, na vanjskim očnim kutovima i ispod donjih vjeđa. Botox se daje u određeni mišić da bi spriječio oblikovanje bora koje nastaju uslijed ponavljane aktivnosti tog mišića. Pacijenti osjete učinak nekoliko dana nakon primjene, a djelovanje traje do 3 mjeseca, što znači da je tretman potrebno ponavljati. Najčešće se Botox daje između obrva, oko vanjskog kuta oka, ispod vanjskog ruba obrve i u čelo.
Hiperhidroza je poremećaj koji se očituje u prekomjernom znojenju u području pazušnih jama, dlanova i/ili tabana.
Problem ne predstavlja uobičajeno, već prekomjerno znojenje, koje dovodi do osjećaja nelagode, a može biti vrlo nezgodno i zbog estetskih razloga.
Primjenom botulinum toksina tip A u obliku davanja intradermalnih injekcija u kožu pazuha postiže se reverzibilna blokada sekrecije žlijezda znojnica, zbog čega znojenje na tim regijama prestaje.
Ovaj preparat djeluje tako da privremeno blokira provodljivost kemijskih signala živaca koji djeluju na stimulaciju znojnih žlijezda.
Učinak najčešće postaje zamjetljiv 1 do 3 dana nakon tretmana, premda u nekih pacijenata mora proći i duže vremensko razdoblje (7 do 12 dana) do zamjetnog učinka.
Nakon 4 do 6 mjeseci može se očekivati postupni povratak simptoma pojačanog znojenja, kada se tretman može ponoviti. Kod većine osoba dovoljno je takav postupak učiniti dva puta godišnje.
Sam postupak u zdravstvenom smislu ne izaziva nikakve štetne posljedice. Iskustva su pokazala da tretman dovodi do poboljšanja kvalitete života osoba koje se pretjerano znoje i nakon šest do devet mjeseci većina želi ponoviti ovu terapiju.
Tijekom godina zbog procesa starenja, koža počinje gubiti hijaluronsku kiselinu, kolagen, potkožnu masnoću i elastičnost. Kao posljedica toga, a uslijed gravitacijske sile i konstantne upotrebe mišića, stvaraju se bore, lice gubi na volumenu, a koža postaje umorna i bez sjaja. Kao dermalni filer koristi se upravo ta hijaluronska kiselina koju gubimo. Filere koristimo na način da nadoknađujemo izgubljeni volumen kožnih nabora i bora, za oblikovanje kontura lica te za hidraciju i pomlađivanje kože. Rezultati su vidljivi odmah po završetku tretmana i naglasak je da se dobije se prirodan i njegovan izgled, efekt zatezanja i ne-kirurškog face-lifta. Koža izgleda odmoreno, rehidrirano, mladoliko i svježe.
Brzina zahvata i neposredno vidljivi rezultati glavne su prednosti ovog tretmana.
Hijaluronski dermalni fileri namijenjeni su tretiranju svih zona lica.
Njima se mogu tretirati:
- Nazolabijalne bore (od nosa prema usnama)
- Pušačke bore oko usana
- Bore na vanjskoj strani očiju
- Lifting jagodica
- Lifting cijelog lica
- Konturiranje donje čeljusti i brade
- Pomlađivanje vrata, dekoltea i ruku
- Povećanje usana
Sam tretman traje, ovisno o područjima koja se tretiraju i o količini filera koja se aplicira, između 30 do 60 minuta.
U nekim je slučajevima moguća pojava crvenila koje nestaje obično nakon nekoliko sati, dok se otok i podljev obično povuku kroz nekoliko dana.
Nakon 2 tjedna preparat će se sam raspodijeliti i dati svoj pravi učinak.
Po završetku aplikacije dobit ćete i svoj nalaz u kojem se navodi da je tijekom aplikacije korišten originalan, ispravno skladišten i premium dermalni filer uz vlastiti serijski broj proizvoda.
Našim klijentima savjetujemo da:
- izbjegavaju masaže lica te druge estetske, kozmetičke ili laserske postupke tjedan dana nakon tretmana
- izbjegavaju sunčanje, solarij i saunu tjedan dana nakon tretmana
- taj dan nakon tretmana ne nanose kreme, puder ili šminku
Skinboosteri su preparati hijaluronske kiseline koji vlažeći kožu iznutra, ispunjavaju i pomlađuju lice, vrat i dekolte bez dodavanja neprirodnog volumena koji u nekim slučajevima nije potreban u tolikoj mjeri. Na mjestima primjene, skinboosteri svojim odlikama imaju suptilne i prirodne učinke na kožu, koja će nakon primjene biti elastična i hidrirana. Oni će smanjiti sitne nepravilnosti te poboljšati površinske bore, osobito u područjima oko usta i oko očiju.
Taj je postupak namijenjen ženama i muškarcima svih tipova kože i bez dobnih ograničenja. Osim vidljivog anti-age učinka, idealan je prije ljeta kao dobra priprema kože za sunce, ali i poslije ljeta kao obnova i hidracija.
Potpun tretman čine tri ili četiri primjene preparata s razmacima od 4 tjedna, a rezultat postaje vidljiv postupno i obično ga je potrebno ponoviti nakon 6 mjeseci.
Rezultat je prirodan, nepromijenjen ali značajno poboljšan izgled i pojačan osjećaj svježine i elastičnosti kože u regiji primjene.