Anti-VEGF lijekovi nova su skupina „pametnih“ lijekova koji se primjenjuju u liječenju retinalnih bolesti posljednjih 10-ak godina. Ti lijekovi omogućili su značajno poboljšanje ishoda liječenja do tada neizlječivih ili teško lječivih retinalnih bolesti. Najčešće se primjenjuju u liječenju vlažne degeneracije žute pjege, dijabetičke retinopatije, tromboze krvnih žila retine, uveitičnih te miopsko-degenerativnih promjena središta vida kao i još nekih retinalnih bolesti.
U Oftalmološkoj poliklinici Dr. Balog započeli smo liječenje anti-VEGF lijekovima još 2012. godine. Od primjene Avastina®, razvojem novih lijekova među prvima smo u sektoru privatnog zdravstva u Hrvatskoj počeli primjenjivati i Lucentis® i Eyleau®. Danas primjenjujemo sve intraokularne lijekove dostupne u svijetu.
Kako se primjenjuju anti-VEGF lijekovi?
U Oftalmološkoj poliklinici Dr. Balog anti-VEGF lijekove primjenjujemo jedino i izričito u operacijskoj sali. Cijeli postupak traje otprilike 15 minuta. Oko se anestezira kapima, dezinficira jodom te se primjeni injekcija na tanku 30 G iglu. Primjena je minimalno bolna, a nakon završenog tretmana pacijent odmah ide kući. Nakon dolaska kući pacijent može skinuti zavoj s oka. Pacijent nekoliko dana ukapava antibiotske kapi i umjetne suze. Liječenje se načelno primjenjuje na mjesečnoj bazi, ali se i individualno prilagođava standardiziranim europskim terapijskim smjernicama, a s obzirom na odgovor pojedinog pacijenta na propisanu terapiju. Liječenje je potrebno primjenjivati mjesecima i/ili godinama uz moguće duže ili kraće stanke, ali uvijek uz redovite kontrole.
Što to znači za pacijenta?
U navedenim je bolestima potrebno dati veći broj injekcija kako bi se bolest stavila pod nadzor te se ne može unaprijed reći koliko je injekcija potrebno te hoće li se bolest ponovno javiti nakon što se primirila poslije primjene prve injekcije. Lijekovi se primjenjuju po određenoj shemi.
Zašto Oftalmološka poliklinika Dr. Balog?
U Oftalmološkoj poliklinici Dr. Balog imamo osmogodišnje iskustvo u liječenju anti-VEGF injekcijama. Zahvat je minimalno bolan, brz i provodi se u operacijskoj sali. Jedina smo oftalmološka ustanova u regiji koja koristi Heidelberg SD OCT koji ima izrazito visoku točnost i preciznost te tzv. true track technology – što znači da prilikom svakog skeniranja mrežnice oka uređaj prvo uočava 60000 „sidrišnih“ točaka koje trajno pohranjuje u memoriji te kod ponovljenog slikanja pacijentovog oka, prvo ponovno skenira tražeći iste „sidrišne“ točke. Tek kad sve točke prepozna (svih 60 000), čini sken oka i istodobno uspoređuje trenutno stanje s prošlim nalazom. Jedini je to uređaj koji može uočiti i najsuptilnije promjene i bolesti makule i mrežnice, što ga čini najboljim i najosjetljivijim OCT-uređajem na svijetu.