Posebna skupina bolesti makule ili žute pjege u kojima dolazi do stvaranja opne preko središta vida nazivaju se bolestima površine makule i uključuju puknuće žute pjege, „celofansko“ nabiranje žute pjege i vitrealnu trakciju žute pjege.
Celofanska makulopatija jest bolest makule u kojoj dolazi do stvaranja nabrane opne (poput celofana) koja prelazi preko centra vida. Kako proces napreduje, opna prelazi u gušće ožiljno tkivo i bolest se označava kao makularni pucker.
Koji su simptomi celofanske makulopatije?
Bolest se odlikuje zamućenjem i iskrivljenjem središnje slike, što se najbolje primijeti pri čitanju: slova se mute i krive te linije postaju valovite.
Kako se dijagnosticira celofanska makulopatija?
Iskusni oftalmolozi dijagnosticiraju bolesti očnim pregledom nakon širenja zjenica, a detaljniji pregled retine, te debljinu celofana postiže se pomoćnom neinvazivnom dijagnostičkom metodom koja se zove OCT (optička koherentna tomografija). Blagi celofani obično dovode do blagih simptoma i u velikom ih broju slučajeva pacijenti gotovo i ne primijete. Deblje celofanske opnice produciraju značajno slabljenje vida i u pravilu ne napreduju već ih je potrebno liječiti.
Kako se liječi celofanska makulopatija?
Celofanska makulopatija liječi se samo operacijom. Operacija ima visok postotak uspjeha, u 98 % slučajeva puknuće se uspješno zatvara, a celofan odstranjuje. Sam zahvat za pacijenta je brz i minimalno bolan. Nakon operacije odmah se ide kući, a kontrolni se pregled obavlja sljedeći dan. Odstranjenjem celofana postiže se zaustavljanje slabljenja vida koje bi neizbježno napredovalo, a kod većine pacijenata dolazi i do poboljšanja vida. Poboljšanje vida veće je ako se bolest rano dijagnosticira.
Zašto Oftalmološka poliklinika Dr. Balog?
Liječenje uvijek planiramo individualno jer naš Heidelberg SD-OCT uređaj omogućuje uočavanje i najsuptilnijih promjena. Operacija traje oko 30 minuta i radi se u lokalnoj anesteziji na otvore 23G do 25 G. Operacija je minimalno bolna, a pacijent odmah ide kući. Operacije završavamo najčešće zrakom ili kratkotrajnim plinom pa se vid ubrzo vraća. Vrlo često pacijenti imaju i mrenu pa radimo kombinirani zahvat i operacije mrene i žute pjege, što produžuje zahvat samo 10-ak minuta te pacijent ne mora biti operiran dva puta. Operacija u našoj Poliklinici završava se ubrizgavanjem zraka ili plina u oko koji privremeno vrši pritisak na mrežnicu oka i žutu pjegu, omogućavajući brže vraćanje u prijašnji, normalan anatomski oblik. Prednost plina i zraka jest što sami izlaze iz oka nakon 2 do 4 tjedna te nije potrebno ići na dodatnu operaciju kao kod vađenja silikonskog ulja.