U Oftalmološkoj poliklinici dr. Balog oftalmološki pregled obuhvaća: određivanje vidne oštrine (s naočalnom korekcijom i bez naočalne korekcije), mjerenje očnog tlaka, pregled prednjeg segmenta oka na biomikroskopu (vjeđe, spojnica, rožnica, prednja očna sobica, zjenica i leća), te širenje zjenica s pregledom stražnjeg segmenta oka – fundusa (staklovina, očni živac, retina/mrežnica te kalibar i tijek krvnih žilica).
Ako su oči zdrave i primaju određenu dioptriju, pacijentu se mogu propisati naočale za daljinu, blizinu ili pak progresivne naočale.
No ako se tijekom pregleda utvrdi neka očna bolest (upala, mrena, suho oko, problem s vjeđama, bolest centra vida – žute pjege, dijabetička retinopatija, glaukom…) tada se pacijentu propisuje terapija i/ili preporučuje učiniti dodatne subspecijalističke pretrage koje omogućuju detaljniji uvid u patologiju problema.
Po potrebi i uz odobrenje pacijenta savjetuje se i s poznatim specijalistima, te subspecijalistima iz pojedinih grana medicine, koji su vanjski suradnici Oftalmološke poliklinike Dr. Balog.
Oftalmološki pregled u prosjeku traje oko sat vremena, ako nisu potrebne dodatne pretrage.
Zbog potrebe širenja zjenica tijekom takvog tipa pregleda, vidna oštrina na daleko, ali i na blizinu, može biti i do nekoliko sati nakon pregleda blago zamućena, pa se tada ne preporučuje upravljanje vozilima.
Vidi više na podstranici Dječja oftalmologija.
Dodatne pretrage
Poliklinika dr. Balog jedina u Hrvatskoj koristi SPECTRALIS OCT uređaj tvrtke Heidelberg, koji omogućuje sljedeće:
- Dugoročno praćenje i procjenu stanja glaukomskih pacijenata uz mogućnost evaluacije efekta dosadašnje antiglaukomske terapije zahvaljujući jedinstvenoj Tru Track tehnologiji. Naime, pri prvom ispitivanju ispituje se 40000 točaka koje se tretiraju poput otiska prsta. Kod ponovljenog snimanja, zahvaljujući navedenoj tehnologiji, detektiraju se iste točke neovisno o vremenskom odmaku i položaju glave pacijenta. Time se osigurava objektivna procjena stanja glave očnog živca i sloja živčanih niti te se detektira svaka promjena u odnosu na prethodne nalaze.
- Modulom za prednji segment oka dobiva se jasna, detaljna i dubinska analiza prednje sobice oka, veličina očnog kuta bez upotrebe lokalne anestezije. Pretraga je posebno korisna u planiranju kirurških zahvata na prednjem očnom segmentu i u praćenju patoloških promjena rožnice, šarenice, strukture komornog kuta i leće. Pomoću uređaja moguće je mjeriti debljinu rožnice i suznog filma čak odmah nakon operativnog zahvata. Također, moguće je evaluirati poziciju intraokularne leće nakon ugradnje.
- Modul za stražnji segment oka omogućuje trodimenzionalni prikaz žute pjege i glave očnog živca te topografske prikaze na kojima se vide oscilacije u debljini mrežnice i njenih slojeva. Također omogućuje izdvajanje pojedinih slojeva zasebno. Ovu pretragu koristimo kod bolesti koje zahvaćaju žutu pjegu, a to uključuje degeneraciju žute pjege, dijabetička oštećenja, praćenje otekline žute pjege kod upalnih stanja ili kod distrofija mrežnice te kod bolesti površine žute pjege (tzv. celofanska makulopatija, macular hole), kao i za bolesti i patološka stanja glave očnog živca – papila nervi optici.
Angiografija podrazumijeva prikaz krvnih žila pomoću kojeg se ocjenjuje prokrvljenost mrežnice. To je, između ostalog, važno kod dijabetičke retinopatije, tromboze, degeneracije makule (žute pjege) i tumora.
Primjenom kontrasta u venu prikazuju se slike krvnih žila očne pozadine i njihova prohodnost.
Pretraga se obavlja ambulantno, prošire se zjenice oba oka, te se aplicira tzv. proba kontrasta, kojom se provjerava jeli pacijent alergičan na kontrastno sredstvo prije nego li se isto primjeni u krvnu žilu. Trajanje pretrage je oko sat vremena.
Topografija rožnice neinvazivna je medicinska tehnika snimanja za mapiranje površinske zakrivljenosti rožnice, vanjske strukture oka. Budući da je rožnica obično odgovorna za nekih 70% refrakcijske snage oka, njezina je topografija od presudne važnosti za određivanje kvalitete vida i zdravlja rožnice.
Trodimenzionalna je karta stoga dragocjena pomoć oftalmologu ili optometristu koji pregledava i može pomoći u dijagnozi i liječenju brojnih stanja; u planiranju operacije mrene i implantacije intraokularne leće (IOL); u planiranju refraktivne kirurgije, LASIK-a i procjeni njezinih rezultata; ili u procjeni pogodnosti kontaktnih leća.
Postupak se traje nekoliko sekundi i bezbolan je.
Vidno polje je puni opseg onoga što možete vidjeti sa strane bez pomicanja očiju ili glave. Test vidnog polja utvrđuje imate li poteškoća s vidom u bilo kojem području vašeg cjelokupnog vidnog polja.
U mladih ljudi, to je približno 175 stupnjeva, dok u starosti ta vrijednost pada na približno 139 stupnjeva. Vidno polje odraz je funkcionalne vitalnosti mrežnice. Pojava smetnji rezultirat će ispadima i sužavanjem vizualne volje. Stoga se na temelju ispitivanja vidnog polja mogu donijeti zaključci o funkcionalnosti mrežnice, vidnog živca, kontrastnoj osjetljivosti i putu gledanja te se može postaviti dijagnoza.
Postupak može trajati i do pola sata po oku (ovisno o programu koji je tražen), bezbolan je, ali zahtijeva vašu punu koncentraciju.
Ultrazvuk je jednostavna i neinvazivna metoda pomoću koje možemo vidjeti promjene na očnoj pozadini koje nisu vidljive klasičnim pregledom oka.
U slučajevima zamućenja prednjih optičkih medija (leukom rožnice, mrena) ili/i stražnjih optičkih medija (hematovitreus, sinhiza, tumori), ultrazvuk je jedina metoda dijagnosticiranja patoloških promjena.
Postupak je brz i bezbolan je.
Iridotomija je postupak kojim pomoću otvora uz korijen (rub) šarenice uspostavljamo direktnu vezu (komunikaciju) između stražnje i prednje očne sobice i olakšavamo protok očne vodice, što ima za posljedicu uspostavu normalnih vrijednosti očnog tlaka. Tim postupkom mogu se izbjeći teže komplikacije akutnog glaukomskog napada.
Kapsulotomija je postupak kojim se uklanja tzv. “sekundarna” mrena. Nakon operacije mrene, na stražnjem lećnoj kapsuli se s vremenom počinju nakupljati proteini koji pacijentu mute vid, ovim postupkom se laserski ispolira kapsula leće, te pacijentu se ponovo vraća jasna vidna oštrina. Postupak je trajan.
Fotokoagulacijom mrežnice liječimo početne i uznapredovale promjene mrežnice prouzročene dijabetesom, senilnom makularnom degeneracijom, krvožilnim promjenama te drugom patologijom. Tretmani se provode s ciljem prevencije, zaustavljanja progresije promjena te uspostavljanja stabilnog stanja i očuvanja kvalitetne vidne oštrine.
Laserska terapija MicroPulse® je tehnologija koja koristi poštednu metodu liječenja za bolesti mrežnice i glaukoma. MicroPulse, laserska zraka kontinuiranog vala usitnjena je u niz kratkih, ponavljajućih, niskoenergetskih impulsa odvojenih kratkim periodom odmora koji omogućava tkivu da se ohladi između laserskih impulsa. MicroPulse laserska terapija ključna je prednost sveobuhvatne retinološke/glaukomske prakse.
Kompletan predoperativan pregled obuhvaća pregled vidne oštrine, mjerenje očnog tlaka, pregled očne pozadine uz širenje zjenica, te pregled na nizu aparata kako bi odredili dioptrijsku snagu leće potrebne za ugradnju.
Odabir optimalne leće za svakog pacijenta ovisi o zdravstvenom statusu oka i vidnim potrebama pacijenta.
Mjerenje očnog tlaka je samo jedan od rizičnih faktora za razvoj glaukoma, a da bi se dijagnosticirala bolest, potrebno je učiniti dodatne pretrage.
Stoga smo za Vas smo kreirali kompletan paket usluga za dijagnostiku glaukoma, a on u sebi obuhvaća:
– pregled vidne oštrine, mjerenje očnog tlaka i te očne pozadine
– određivanje širine i osjetljivosti vidnog polja
– mjerenje debljine rožnice (pahimetrija)
– pregled očnoga kuta (gonioskopija)
– pregled i provjera oštećenja očnog živca uz pomoć optičke koherentne tomografije (OCT)