DIJAGNOSTIČKA OPREMA
Biomikroskop je mikroskop kojim se uz pomoć snažnog svjetla dobiva uvećana i osvijetljena slika prednjeg dijela oka (pregled rožnice, šarenice, leće i prednje očne sobice) te uz pomoć posebnih leća i stražnjeg dijela oka.
Zahvaljujući sofisticiranom senzoru koji je integriran u biomikroskop, tijekom pregleda oka moguće je napraviti vrlo kvalitetne fotografije i snimke svih promjena te tako pouzdano dijagnosticirati, pratiti i liječiti sve patološke promjene.
Kamera se koristi za brzi pregled mrežnice bez prethodnog širenja zjenice, sa širinom kuta snimanja od 45°.
Tijekom snimanja kamera izrađuje fotografije visoke rezolucije i na taj se način pacijentu može predočiti patologija oka.
Iste fotografije koristimo kod liječenja bolesti mrežnice laserskim tretmanom sa svrhom što preciznijeg detektiranja mjesta oboljenja.
Poliklinika dr. Balog jedina u Hrvatskoj koristi SPECTRALIS OCT uređaj tvrtke Heidelberg koji omogućuje jasno, detaljno i dubinsko snimanje prednjeg i stražnjeg segmenta oka.
Uređaj koristimo u dijagnostici i praćenju promjena očnog živca i sloja živčanih vlakana kod glaukoma, bolesti prednjeg i stražnjeg segmenta oka.
SPECTRALIS omogućuje aktivno praćenje pomaka oka tehnologijom “Active Live Eye Tracking” dok se pacijenta snima tijekom pretrage te mogućnost skeniranja pozadine mrežnice do 3 mikrona.
Kod ponovljenih skeniranja koja se rade s vremenskim odmakom, ima svojstvo autoskeniranja tehnologijom “AutoRescan” i prepoznaje preko 40 000 koordinacijskih točaka, što je najsigurniji način praćenja progresije patoloških promjena mrežnice oka.
Kao kuriozitet ističemo da se pomoću SPECTRALIS TEHNOLOGIJE dokazano mogu otkriti i pratiti bolesti kao što su multipla skleroza, Alzheimer, Parkinson…
TMS-5 TOMEY rožnički je topograf koji ima integriranu Scheimpflug kameru te time omogućuje detaljnu analizu kornealne patologije i cjelokupnog prednjeg segmenta oka.
Koristi se kod odabira intraokularnih leća u sklopu pripreme pacijenta za operaciju mrene, a nudi i mogućnost odabira optimalnih kontaktnih leća.
Ultrazvučnom dijagnostikom se koristimo kako bi brzo i bezbolno dobili uvid u stanje unutrašnjosti oka i orbite. Izuzetno je korisna dijagnostička metoda kod velikog broja očnih bolesti gdje običnim kliničkim pregledom nije moguće postaviti dijagnozu.
Ultrazvukom možemo ispitivati i mjeriti normalne strukture oka i očne šupljine kao što su praćenje rasta oka, biometrija oka, priprema za operaciju katarakte.
Isto tako, možemo dijagnosticirati i pratiti patološke promjene u oku kao što su tumori, krvarenja u oku i orbiti i sl.
UZV dijagnostika koristi se i u slučajevima kad treba potvrditi dijagnoze (npr. kod ablacije retine, ablacije žilnice i sl.) i na taj način se objektivizira nalaz.
A-scan koristi se za određivanje aksijalne dužine očne jabučice te se na temelju ostalih parametara softverski izračuna dioptrijska vrijednost leće koja se ugrađuje u oko kod operativnog zahvata sive mrene (katarakte).
B-scan ultrazvuk daje preciznu dvodimenzionalnu sliku unutrašnjosti oka i orbite na temelju akustične gustoće različitih tkiva.
U prognozi i liječenju glaukoma iznimno je važno njegovo rano otkrivanje. Nalaz vidnog polja bitna je informacija u ranom postavljanju dijagnoze glaukoma.
Mjerenje vidnog polja ili perimetrija danas je potpuno kompjutorizirana i automatizirana.
Time je mjerenje vidnog polja vrlo osjetljiva i precizna metoda i zbog toga daje mogućnost zamjećivanja vrlo malih oštećenja.
Osim glaukoma, vidno polje koristi se i kod bolesti žute pjege (makule), upala vidnog živca, tumora hipofize te drugih neuroloških i neurooftalmoloških stanja.
Kompjutorizirano mjerenje vidnog polja radi se pomoću uređaja koji se nazivaju perimetri.
Octopus 101, proizvod tvtke Haag-Streit International, automatski je perimetar.
Njegova preciznost, pouzdanost mjerenja te brzina izvođenja testova postavljaju ga u sam vrh moderne (automatizirane) perimetrije, odnosno u sam vrh uređaja za mjerenje vidnog polja.
Octopus se odlikuje potpunom automatizacijom.
Posjeduje senzore koji kontroliraju glavu.
Primjerice, ako se pacijent iz bilo kojeg razloga makne s pozicije mjerenja, program se automatski zaustavlja. Nakon povratka pacijenta nastavlja tamo gdje je stao.
Također ima mogućnost praćenja pokreta očiju te kontrolu fiksacije.
To znači da, u slučaju da pacijent trepne prilikom mjerenja, a vidni se stimulus u tom trenutku pojavi, uređaj to ne registrira kao negativan odgovor nego upamti tu situaciju i ponovi stimulus kada pacijent ima otvoreno oko.
Octopus 101 koristi se vrstom perimetrije koja se naziva statičkom perimetrijom.
Ona se bazira na stimulusu koji se ne pomiče u prostoru nego je statičan.
Samo mu se mijenja intezitet.
Statička je perimetrija ujedno i kompjutorizirana te je zato bolja i preciznija jer praktički može kontrolirati sam proces mjerenja bez mogućnosti pogreške ispitivača.
IOL master 500, proizvod tvtke Carl Zeiss Meditec, uređaj je koji se koristi za biometrijska mjerenja i prijeoperativni izračun jakosti intraokularnih leća (IOL-a) te je iznimno važan u kirurgiji katarakte (sive mrene).
Operativnim liječenjem katarakte odstranjuje se zamućena prirodna leća i ugrađuje umjetna, a očekivanja su pacijenata da nakon operacije ne trebaju naočale.
Drugim riječima, očekuje se preciznost mjerenja i izračuna IOL-a, pri čemu je IOL Master od velike pomoći i nezaobilazan alat u pripremi pacijenata za operacije katarakte.
Od 2000. godine, kada ga je u SAD-u odobrio Ured za hranu i lijekove (Food and Drug Administration), postao je najrasprostranjeniji uređaj takve vrste u kliničkoj oftalmologiji.
Mjerenje je beskontaktno, jednostavno za pacijenta, brzo i precizno, a točnost je ista, neovisno o tome tko od izučenog osoblja izvodi mjerenje.
Pacijentu se s velikom preciznošću na jednom mjestu mjere svi parametri potrebni za izračun jakosti IOL-a: duljina oka, zakrivljenost rožnice i dubina prednje očne sobice.
Jakost intraokularnih leća izračunava se na temelju izmjerenih parametara i lećnih konstanti korištenjem formula koje su ugrađene u softver uređaja.
Više možete saznati na: http://www.meditec.zeiss.com/iolmaster.
Svrha Plusoptix autorefraktora je izmjeriti osnovne vrijednosti refrakcije u kontekstu prvog pregleda.
Mogućnost mjerenja istovremeno oba oka s udaljenosti od 1 metra (3,3 stope) u manje od 1 sekunde.
Uslijed udaljenosti na kojoj se rade mjerenja i binokularne procijene dobijenih vrijednosti astigmatizma, osi, kratkovidnosti i anizometropije u sferi i u cilindru su točne i kod mjerenja na uskim zjenicama.
Izmjerene vrijednosti kod dalekovidnosti mogu varirati ali se mogu lako i brzo potvrditi ponovnim mjerenjem dodajući korektivnu leću od +3dpt, ili cikloplegijom (širenje zjenica) skijaskopijom.
Značajke:
– Mjerenje jednog ili oba oka,
– Kompletno refraktivno mjerenje: sfera, cilindar i os,
– Razmak PD i veličina zjenica,
– Poravnanje oka i asimetrija kod strabizma,
– Nadrefrakcija s naočalnom korekcijom ili kontaktnim lećama,
– Radna udaljenost 1 metar +/- 5cm,
– Vrijeme mjerenja 0.5 sekunde.
Binokularno mjerenje s udaljenosti od 1 metra u manje od 1 sekunde moguće je već na bebama od 6 mjeseci.
Iako je Plusoptix autorefraktometar često određen kao isključivo pedijatrijski, nema ograničenja, mjerenja se mogu izvršiti i na odraslim pacijentima.
Plusoptix autorefraktometar u rukama optometrista ili oftalmološkog tehničara štedi vrijeme oftalmolozima.
LASERI
YAG laser koristimo najčešće u liječenju zamućenja stražnje kapsule leće nakon operacije sive mrene (kapsulotomija) i glaukoma (iridotomija).
Iridotomija je postupak otvaranja otvora uz korijen (rub) šarenice, čime otvaramo direktnu vezu (komunikaciju) između stražnje i prednje očne sobice i olakšavamo protok očne vodice.
Kapsulotomija je postupak čišćenja i rupturiranja stražnje kapsule leće oka u svrhu uklanjanja zamućenja optičkih medija, a nakon ugrađene intraokularne leće.
Danas je laser nezamjenjiv u liječenju vrlo učestalih i teških očnih oboljenja, u prvome redu komplikacija šećerne bolesti na očima, tzv. dijabetičke retinopatije, gdje je i dalje prva metoda liječenja.
Također se koristi i u liječenju senilne makularne degeneracije te glaukoma.
Učinak lasera na oko temelji se na fotodestrukciji tkiva oka.
Taj se efekt postiže djelovanjem laserske energije na željeno mjesto, no razliku prema konvencionalnim laserima čini mogućnost finog doziranja količine isporučene energije.
Iridex 577 IQ uređaj je koji odlikuje prilagodljivost primjene, bilo da se radi o prednjem ili stražnjem segmentu oka.
OPREMA U OPERACIJSKOJ SALI
Predstavlja vrhunski operacijski mikroskop za sva područja oftalmološke kirurgije.
Odlikuje se sljedećim tehnološkim karakteristikama:
Stereo Coaxial Illumination (SCI) za postojanu bistrinu i jasnoću slike pacijentova oka tijekom operativnog zahvata;
U mikroskop je integrirana videokamera kojom je moguće snimati sve operativne zahvate;
“RESIGHT fundus” sustav magnificirane vizualizacije funkcionira poput povećala tijekom zahvata na stražnjem segmentu oka;
Callisto modul predstavlja operacijskog asistenta koji kirurgu ukazuje na nepravilnosti rožične zakrivljenosti zahvaljujući integriranom keratoskopu;
“Eye. z platform concept” u kombinaciji s IOL masterom 500 nudi mogućnost točnog pozicioniranja toričnih intraokularnih leća prilikom refraktivne kirurgije, uzimajući u obzir prijeoperativno prisutan astigmatizam te postoperativno detektira i laserom markira zaostale nepravilnosti rožnice u svrhu njihove korekcije, metodom Limbal relaxing incision (LRI).
Kirurški uređaj FAROS-phaco, koji koristimo za uklanjanje mrene, nudi mogućnost smanjenja kirurškog reza na mikrokirurške dimenzije (rezovi manji od 1,8 mm), što rezultira brzim zacjeljivanjem rane i kraćim vremenom oporavka pacijenta.
Minimalno invazivna kirurška metoda (23G / 25G) brzinom od 5000 posjekotina u minuti, pod nadzorom anestezijske njege, provodi se uglavnom bez šavova i pacijenti se vrlo brzo oporavljaju.